Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Õpilased osalesid Kalju Lepiku luulepäevadel

keel ja kirjandus saavutus avatar

9. oktoobril osalesid MHG noored luuletajad Eliise Kolsar, Margaret Luht ja Merit Ots Kalju Lepiku luulepäevadel Koerus. 9.a õpilane Eliise Kolsar pälvis luulepäevadel 4. koha põhikooliõpilaste arvestuses. Juhendas õpetaja Auli Auväärt. Žürii koosseisus Jaanus Vaiksoo, Tiina Põldoja, Eve Grauberg ja Jüri Kaugerand hindas omaloomingulisi tekste ja nende esitust vanuserühmiti: põhikooliõpilased, gümnaasium ja täiskasvanud.

Võistlusest olulisem oli oma loomingu jagamine, teiste omaealiste luuletajatega kohtumine ning nende loominguga tutvumine. Meeleolukasse sügispäeva mahtus ka küünla viimine Kalju Lepiku mälestuskivi juurde ning ühispildi tegemine Kalju Lepiku skulptuuri juures. Lisatud fotol: Eliise Kolsar (9.a), Merit Ots (10.a) ja Margaret Luht (8.b).

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium