Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Õppereis Hollandisse

avatar

1.–5. oktoobrini viibisid direktor Ene Tannberg ja õppejuht Terje Hallik Hollandis sealse haridussüsteemi ja õpetajakoolitusega tutvumas. Külastasime mitut üldhariduskooli ning kahte õpetajakoolituse ja koolijuhtide ettevalmistamisega tegelevat kõrgkooli (The Marnix Academie ja Driestar Christian University). Saime ülevaate väärtuspõhisest juhtimisest ja võimaluse mõtiskleda selle üle, millist tüüpi koolijuhina me ennast kõige rohkem tunneme (kas rohkem sundija ja soorituse nõudja või võimetu juhina, kes meenutab kahepoolega võileiba või hoopis õpetajate kaitsjana).

Holland väärtustab haridusvabadust, sh on vanematel õigus valida oma lapsele sobiv kool. Ehkki Holland on sekulaarne maa, on riigis palju kristliku taustaga koole, sh ülikoole. Ka eelpool nimetatud kõrgkoolid tuginevad kristlikele väärtustele. Era- ja riigikoole rahastatakse võrdsetel alustel.

Kooli minnakse Hollandis üldjuhul 5-aastaselt. Põhiharidus kestab kaheksa aastat. 12-aastaselt saavad õpilased teada, millist tüüpi keskharidust omandama hakatakse (kutseõppeks ettevalmistav keskharidus, ettevalmistus rakenduskõrgkooliks või akadeemiline suund ülikooli astumiseks). Valiku tegemisel on otsustav sõna õpetajal ja koolil, mitte lapsevanemal. Kutsekeskhariduses õpib u 60% 12–18-aastastest noortest ja kutseharidusel on Hollandis väga hea maine.

Sümpaatne on sealne õpetajate karjäärimudel. Õpetajate palk on seotud töötatud ajaga. Algaja õpetaja töötasu on umbes 2000 eurot kuus, aga edaspidi hakkab see märkimisväärselt kasvama. Kogenud õpetaja töötasu võib olla kuni 6000 eurot kuus. Samas on õpetaja töönädal 40 tundi ja kontakttunde vähemalt 25. Õpetajate puudus vaevab ka Hollandit.

Peaaegu juhuslik kohtumine Haagis – Riina Murulaid, Terje Hallik, Ene Tannberg.
Driestar Christian University. Õppevahendite komplekt. “Lihtsalt võta ja mine tundi”.
Driestar Christian University. Õppevahendite riiul (nukuteatri nukud!) ja meie giidid.
Tulevaste müürseppade harjutusplats Driestar kolledžis.
Õpilastele mõeldud puuviljariiul Academie Tien’is.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium