Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Praktikum “Erinevad Eestid”

praktikumid ühiskonnaained avatar

24. septembril külastasid meie kooli 12. klassi õpilased sotsiaalainete praktikumi “Erinevad Eestid” raames Setomaa põnevaid paiku. Tutvuti tsässonitega, kohtuti Värska kirikuõpetaja Andreas Põlluga ning mõtiskleti õigeusu eripärade üle ning jalutati Värska surnuaial, käidi ka Nikolai Reegi suveresidentsis ning kunagise Põhjalaagri aladel. Lõunaks oli setopärane eine (suulliim, paks pudõr, ubina-vai mar´a piirak, küümnetsäi, kama rosinidiga) ning sellele järgnes ringkäik Värska talurahvamuuseumis. Obinitsas võeti laulud üles koos Kauksi Ülle ja Evar Riitsaarega ning imetleti kunstnike töid. Taarka Tarõs ootas õpilasi tee ja setopärased pirukad. Vastseliina linnuses heideti pilk keskaega ja palverändurite eluollu. Päev lõppes Miikses, kus käidi Jaanikivi juures. Selle ohvrikivi juurest on ajast-aega otsitud abi erinevate tervisehädade puhul. Praktikumi korraldas õpetaja Piret Tänav.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium