Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Theory of Knowledge näitus

sündmus avatar

20. aprillil toimus 11DP klassi Theory of Knowledge (TOK) näitus. TOK on osa IB Diploma Programme’i tuumast, mis otsib erinevates ainevaldkondades vastust küsimusele, kuidas me teame. Õpingute jooksul arutavad õpilased, kas matemaatika avastati või leiutati, kuidas saame vahet teha teadusel ja tehnoloogial, ning kuidas hinnata kunsti.

TOKi näitus toob teoreetilised arutelud klassiruumist välja ja uurib, kuidas TOK päriselus väljendub. Õpilased peavad valima ühe küsimuse 35 seast ning vastama sellele kolme eseme abil. Esemeid leidus seinast seina, muuhulgas olid õpilased välja pannud enda meisterdatud Lerna hüdra kuju, poksikindad, mängupuldi, rahvariidevöö, Margus Meinarti maali ja erinevaid raamatuid, alates atlasest ja lõpetades mangaga. Läbi nende esemete otsiti vastuseid näiteks küsimusele, miks me teadmisi otsime ja kuidas on seotud teadmised ning kultuur.

Kolme tunni jooksul oli kooliperel võimalik väljapanekut külastada ja 11DP õpilaste endi käest küsimusi küsida. Taolisel kujul toimus näitus esimest korda.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium